Хипертекст или веб документ је, поједностављено, текст који садрже везе или упутнице (енгл. link) ка другим документима или на самог себе.
Хипертекст је, прецизније, скуп страница (енгл. page) у облику датотека, међусобно повезаних упутницама које су уметнуте у странице. Ове упутнице се обично виде као везе (хипервезе) на које се може кликнути (од енгл. то цлицк).
За разлику од обичног текста, који се чита линеарно (слева на десно, одозго наниже), хипертекст се чита пратећи хипер-везе у тексту, дакле, не нужно на линеаран начин.
Језици за описивање текста су језици који омогућавају да се прецизно опише изглед и садржај једног текста. Од посебног су значаја:
– SGML (скр. од Standard General Markup Language),
– TeX и LaTeX (за математичке текстове),
– PostScript (језик ласерских штампача),
– RTF (скр. од Rich Text Format), ...
Језици за описивање хипертекста су језици који омогу ћавају да се прецизно опише хипертекстуелна структура једног текста (упутнице на друге текстове, итд). Најзначајнији језици ове врсте су:
- SGML,
- HTML (скр. од HyperText Markup Language), поједностављена верзија SGMLa,
- XHTML (skr. od Expandable HTML) i
- XML (скр. од Extensible Markup Language, "компромис" између претеране сложености SGML-а и једноставности HTML-а; његова стандардизација је у току).